Portal studencki - dlaStudenta.plZima - serwis narciarski

Puchar Europy Vratna

2013-01-24

W minioną sobotę i niedzielę w Słowackiej miejscowości Vratna 40 km od Żyliny odbyły się dwie kolejne edycje Pucharu Europy w snowboardowym Slalomie Gigancie Równoległym.

W pierwszym dniu na starcie stanęło 36 zawodniczek i 68 zawodników z kilkunastu państw Europy i Azji

Przejazd trasą liczącą ponad 20 bramek oddalonych od siebie ok 23 metrów zajął najlepszemu po eliminacjach Austriakowi Sebastianowi Kislingerowi 40,04 sekundy. To właśnie on triumfował w finale oddając bezbłędne przejazdy które doprowadziły go na najwyższy stopień podium, 2 miejsce na podium zajął Johann Stefanner( AUT) a trzecie Kentaro Yoshioka(JPN).

W śród Pań zwyciężyła Brugger Tanja (AUT) przed Rosjankami Groznova Darya i Khatomehenkova Ekaterina. Weronika Biela zajęła wysoką 7 pozycję, Natalia Ficek - 15 (obie zawodniczki AST/ AZS Zakopane), Król Aleksandra zajęła 8 pozycję, Angelika Ciesielska - 29 i Katarzyna Bachulska pozycję 34.

Najlepiej z polaków zaprezentował się Tomasz Kowalczyk ( AST/ AZS Zakopane) zajmując 17 lokatę, do finałowej„ szesnastki” zabrakło mu zaledwie 0,09s.

,,W pierwszym przejeździe popełniłem dwa błędy, kosztowało mnie to stratę około sekundy do czołówki, a na zawodach takiej rangi to naprawdę sporo. Finałową ,,szesnastkę’’ atakowałemz odległego 32 miejsca jednak bardzo dobry drugi przejazd pozwolił na to, że przesunąłem się na 17 miejsce. Do walki o czołowe lokaty zabrakło niewiele, bo tylko 0,09 s. Chciałbym podziękować wszystkim moim sponsorom bez których uzyskanie dobrego wyniku byłoby trudne‘’ – komentuje Tomasz Kowalczyk.

Pozostali zawodnicy z Polski zajęli miejsca: Oskar Bom - 34, Leśniakiewicz Andrzej - 38, Oskar Kwiatkowski - 39, Nowaczyk Michał - 46, Guziak Maciej - 47, Gąsienica-Gładczan - 48.

O wielkim pechu może mówić Andrzej Gąsienica-Daniel, którego w pierwszym przejeździe eliminacyjnym, mając kilkumetrową przewagę nad brązowym medalistą sobotniego wyścigu, zawiódł sprzęt.

Drugi dzień zawodów okazał się dla zawodników Alpine Snowboard Team bardzo udanym dniem. Weronika Biela, 3 po eliminacjach ostatecznie zajęła 4 miejsce.

,,Trochę szkoda że nie udało się wjechać do dużego finału ponieważ czułam że mnie na to stać, tym bardziej że po kwalifikacjach zajmowałam 3 miejsce. Czuję lekki niedosyt jednak z 4 miejsca jestem bardzo zadowolona, jest to moje najlepsze miejsce w Pucharze Europy. Dobry występ we Vratnej napawa optymizmem przed zbliżającymi się wielkimi krokami Mistrzostwami Świata w Kanadzie.’’ – komentuje Weronika Biela.

Andrzej Gąsienica-Daniel, uzyskał 4 czas eliminacji, ostatecznie zajął rewelacyjne 5 miejsce co było największą niespodzianką tych zawodów. Od kilku lat żaden z polskich zawodników nie wszedł do finałowej „szesnastki”, co jednak w tym roku się udało. Potem „ ósemka” i do finałowej „ czwórki” niestety zabrakło tak nie wiele.

Tomasz Kowalczyk, zawodnik AST zajął wysokie 17 miejsce, do finałowej „ szesnastki „ zabrakło mu zaledwie 0,09 sekundy i to nie jest błąd, Tomek w dwa dni zajął 17 lokatę z taką samą stratą do szesnastego zawodnika w finałach.

Pozostali zawodnicy z Polski zajęli miejsca: Kwiatkowski Oskar - 29, Michał Nowaczyk - 31, Guziak Maciej - 33, Leśniakiewicz Andrzej - 35, Gąsienica-Gładczan Józek - dyskwalifikacja, Oskar Bom - nie ukończył przejazdu.

Wszystkim zawodnikom serdecznie gratulujemy!