Portal studencki - dlaStudenta.plZima - serwis narciarski

3 sporty zimowe dla miłośników pięknych widoków i ekstremalnej jazdy

2015-01-09

Myśląc o sportach zimowych, rozważamy zazwyczaj przede wszystkim narciarstwo alpejskie i snowboarding. I rzeczywiście, te formy rekreacji na śniegu zapewniają doskonałą rozrywkę dla całej rodziny. Ale na tym możliwości białego szaleństwa się nie kończą – szczególnie, jeśli na miejsce zimowego wypoczynku wybierzesz tak wyjątkowe miejsce, jak włoska prowincja Trentino. Tu, poza doskonałą infrastrukturą dla narciarzy alpejskich – ze szlakami olimpijskimi na czele, czeka cała moc sportowych możliwości.

Trentino to obszar położony w lokalizacji idealnej dla wszystkich fanów sportów zimowych. Urokliwe miasteczka górskie, ukryte na styku kultowych regionów narciarskich Dolomiti Superski i Skirama Adamello Brenta, wtopione w malownicze, górskie pejzaże zachwycają nawet sceptyków zimy. A z jakich atrakcji warto skorzystać, przyjeżdżając tu zimą? Oto kilka propozycji, które pomogą ci odkryć zupełnie inne oblicze sportów zimowych.

Narciarstwo klasyczne

Jazdę na nartach kojarzymy przede wszystkim z szybkim szusowaniem po stokach. Warto jednak rozważyć zamianę klasycznych nart na te biegowe. Szczególnie, że w Trentino czeka wiele tras doskonale przystosowanych zarówno dla początkujących, jak i dla zaawansowanych – np. nad jeziorem Tesero o długości 18 km. Łącznie, u podnóża Dolomitów czeka aż 11 doskonale wyposażonych ośrodków narciarstwa klasycznego, a fani tego sportu bez trudu znajdą dobrą wypożyczalnię nart, serwisy, przebieralnie czy punkty odpoczynku, w których w przerwie na trasie będzie można skosztować regionalnych przysmaków oraz się zrelaksować.

Ski touring – z dala od zatłoczonych szlaków

Ci, którzy lubią łączyć zjazdowe narciarstwo z alpinizmem, znajdą w Trentino wiele miejsc na ekscytujące eskapady poza kultowymi trasami i nartostradami. Na nartach podreptać można – samotnie, w towarzystwie, czy wspólnie z dobrym przewodnikiem, np. w okolicach jeziora Garda, czy przy masywach lodowcowych Adamello oraz Cevedale, a także pośród lasów porastających doliny między szczytami. Polecamy choćby szlak wysokogórski prowadzący do serowarni w Lagorai – nagrodą za dotarcie na szczyt będzie możliwość skosztowania wyjątkowych, regionalnych serów, z których słynie region.

Freeride – narciarstwo wyzwolone

Freeride nie bez przyczyny nazywany jest najbardziej „wyzwoloną” odmianą narciarstwa. Jazdę poza wytyczonymi trasami, po śnieżnym puchu nie sposób porównać z tą po przygotowanych i wygładzonych szlakach. Dla miłośników zaskakujących zjazdów poza ubitymi szlakami Trentino jest prawdziwym rajem. Można tutaj znaleźć ciekawe trasy np. w okolicy Val di Fassa. Przede wszystkim zaś warto skorzystać z „autoryzowanego” regionu freeride’owego Col Margherita Freeride Park, zapewniającego aż 800 m skirouty i 600 m przewyższenia. Pamiętać warto, by, poruszając się poza trasami, mieć ze sobą zawsze sprzęt lawinowy i – w razie niewielkiego doświadczenia – skorzystać z pomocy przewodnika.

Więcej informacji o regionie i jego wszystkich atrakcjach można znaleźć na stronie internetowej regionu. Bez względu na to, którą formę śnieżnej rekreacji wybierzesz, w Trentino masz pewność doskonałej zabawy. A po całym dniu spędzonym na stoku, możesz się cieszyć urokliwym klimatem górskich kurortów i wybornym jedzeniem w restauracjach, czy apres ski.

ip

Fot. Wiki Commons

Dodaj do:
  • Wykop
  • Flaker
  • Elefanta
  • Gwar
  • Delicious
  • Facebook
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Google
  • Yahoo
FB dlaMaturzysty.pl reklama