Portal studencki - dlaStudenta.plZima - serwis narciarski

Jak ochronić dłonie na stoku?

2015-01-19

Połowa zimy prawie za nami, za oknami pojawił się pierwszy śnieg, a stoki są już pełne zapalonych narciarzy szusujących po długo wyczekiwanym śniegu. Aby narciarstwo było przyjemne i bezpieczne, wymaga zdobycia odpowiednich umiejętności i doświadczenia. Nie jest to jednak wszystko, co jest nam potrzebne do sukcesu. Odpowiedni strój, do którego wliczają się również rękawice narciarskie, zapewnia ochronę i ciepło na stoku. Czy wiecie, czym sugerować się podczas kupna rękawic? Czy odpowiedni rozmiar to wszystko, na co należy zwrócić uwagę?

Funkcjonalność na pierwszym miejscu


Rękawice narciarskie są przeznaczone przede wszystkim do ochrony dłoni przed zimnem i wilgocią. Powinny również ułatwiać stabilne trzymanie kijków narciarskich podczas najbardziej wymagających zjazdów. W rękawicach stosuje się wiele nowoczesnych technologii, które powinny być dla nas szczególnym drogowskazem podczas zakupów. Im więcej zastosowanych technologii, tym bardziej profesjonalne i funkcjonalne są dane rękawice.

Technologie, które spotykamy w rękawicach, powinny zapewniać zarówno nieprzemakalność, jak i najwyższy komfort termiczny. Ochrona przed wiatrem i wilgocią przy jednoczesnym odprowadzaniu potu na zewnątrz jest standardem, którego należy oczekiwać.

Wewnętrzne warstwy rękawic powinny być wykonane z włókiem o świetnych właściwościach izolacyjnych, oddychających i wodoodpornych.

Ważny jest również materiał zewnętrzny, z którego są wykonane rękawice narciarskie. Profesjonalne modele są wykonywane z poliestru, poliuretanu lub poliuretanu połączonego z pianką EVA. Rękawice wyposażone w piankę EVA dają lepszą amortyzację dłoni podczas upadku na śnieg. Jeśli macie problem z uchwytem kijków i przyczepnością rękawic do różnego rodzaju powierzchni, powinniście wybrać model wykonany ze skóry.

Model inny dla każdego

Rękawice narciarskie powinniśmy kupować odpowiednio do danej płci i kategorii wiekowej narciarza. Istnieje również gama produktów odpowiednich dla obu płci nosząca nazwę unisex, jednak rękawice pomimo swojej uniwersalności nie będą leżały na dłoniach tak dobrze jak dedykowane rękawice męskie i rękawice damskie.

Rękawice narciarskie powinny być dopasowane zarówno pod kątem rozmiaru, jak i kształtu do naszych dłoni. Najlepiej, aby były na tyle długie, by śnieg nie dostawał się pomiędzy rękaw kurtki, a ich zakończenie. Ich rozmiar powinniśmy dobierać według tabeli rozmiarowych dostępnych na stronie każdego producenta.

Modele dla dzieci są często jednopalczaste, gdyż zapewniają lepszy chwyt i przyczepność małych dłoni. Rękawice narciarskie dla dorosłych są w zdecydowanej większości pięciopalczaste, gdyż taki krój zapewnia maksymalną kontrolę chwytu. Poszczególne modele są bardzo zróżnicowane kolorystycznie, aby zapewnić jak najlepszą widoczność na stoku. Wybór konkretnego modelu rękawic zależy już od gustu danej osoby.

Ponadto, rękawice powinny być wyposażone w:

- antypoślizgową, wewnętrzną stronę rękawic
- elastyczną gumę w ściągaczu
- polarowy ściągacz
- taśmę na nadgarstek
- system wentylacyjny
- klamry lub spinacz do łączenia rękawic
- kieszonkę na karnet
- gumę do przecierania gogli

Oczywiście może zdarzyć się tak, że dany model nie będzie posiadał wszystkich dodatkowych funkcji. Wtedy należy po prostu wybrać takie rękawice, które spełniają nasze oczekiwania.

Czyszczenie rękawic narciarskich

Jeśli rękawice narciarskie po jednym ze zjazdów uległy zabrudzeniu, możemy wyprać je ręcznie za pomocą delikatnych detergentów. Używanie płynów zmiękczających jest zabronione, gdyż źle wpływa na membranę. Rękawice narciarskie powinniśmy suszyć zawsze z daleka od grzejnika, który może spowodować nadmierne wysuszenie materiału, a co za tym idzie jego pękanie. Model wykonany ze skóry naturalnej należy dodatkowo zaimpregnować specjalnym preparatem. Wszystkie dokładne informacje odnośnie czyszczenia i dbania o rękawice znajdziemy na metce dołączonej do produktu.

Rękawice na dłonie

Szykując się na wyprawy narciarskie należy zwrócić szczególną uwagę na ubiór oraz akcesoria, które zapewniają ciepło, komfort i amortyzację w trakcie upadku. Rękawice narciarskie są niezbędnym elementem stroju, gdyż nasze dłonie są szczególnie narażone na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, jakie panują w zimie na stoku. Każdy model należy wybierać przede wszystkim pod kątem zastosowanych technologii czy dodatkowych funkcji, dopiero później zwracając uwagę na aspekt estetyczny. Jeśli uwielbiacie śnieżne szaleństwo ze znajomymi lub rodziną, wybranie odpowiedniej pary rękawic powinny być jednym z waszych priorytetów.

4f życzy wam udanych i bezpiecznych wypraw narciarskich!

Aby sprawdzić pełną ofertę naszych produktów, zapraszamy na stronę sklepu http://4fsklep.pl/

ip


Dodaj do:
  • Wykop
  • Flaker
  • Elefanta
  • Gwar
  • Delicious
  • Facebook
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Google
  • Yahoo
FB dlaMaturzysty.pl reklama