Portal studencki - dlaStudenta.plZima - serwis narciarski

Narciarskie szaleństwo w Karpaczu

2015-01-09

Nowe inwestycje w kompleksy narciarskie oraz duża ilość klubów i dyskotek powoduje, że Karpacz powoli może zacząć konkurować z alpejskimi kurortami.

Dla odwiedzających góry amatorów zimowego szaleństwa Karpacz przygotowuje bogatą ofertę. Corocznie do dyspozycji narciarzy oddawane są nowe obiekty. Do tego w promieniu 30 kilometrów mamy do dyspozycji kilka innych kopleksów narciarskich w polskich i czeskich Karkonoszach.

Największą atrakcję stanowi Kompleks Narciarski Kopa, położony na północnych zboczach Głównego grzbietu Karkonoszy, na południe od miasta. Głównym ogniwem zespołu wyciągów i nartostrad jest ZBYSZEK. Jest on uzupełniany sześcioma innymi wyciągami. Od górnej stacji wyciągu krzesełkowego do stacji dolnej wytyczona jest trudna nartostrada Liczyrzepa. Od schroniska 'Strzecha Akademicka' (Hala Złotówka) zjechać można średnio trudną nartostradą Złotówka, która w dolnej części łączy się z Liczyrzepą. Trzecią, łatwą nartostradą jest Jan (środkowa część zbocza Kopy). Poza nartostradami na Kopie, w samym mieście istnieje kilkanaście zagospodarowanych stoków narciarskich. Na miano śródmiejskiego centrum narciarskiego z całą pewnością zasługuje stok Kolorowa, położony w sercu Karpacza, na północnych zboczach Pohulanki. Do dyspozycji narciarzy są dwa wyciągi obsługujące sztucznie dośnieżany i oświetlony stok narciarskie. Kolejnym interesującym miejscem są zbocza Garbu w okolicy hotelu Karkonosze. Na sztucznie dośnieżanym i oświetlonym stoku funkcjonuje kilka wyciągów, a także rynna snowboardowa. Wyciągi zainstalowane są również w okolicy ulic Linowej i Karkonoskiej przy Bacówkach w pobliżu hotelu 'Skalny', przy Kruczych Skałach i na północnych stokach Karpatki w dzielnicy Płóczki (ulica Myśliwska), w tym rejonie planowane jest uruchomienie kolejnych wyciągów. Świetnie działa nowy  wyciąg "Biały Jar" z 6-osobową kanapą oraz trzema trasami. Wkrótce również rusza 2-osobowa kanapa w komplecie "Pod Wangiem".

Dla tych, którzy preferują narciarstwo biegowe, wytyczono w Karpaczu Górnym (okolice Przełęczy pod Czołem) 2,5 km narciarską trasę biegową. Powyżej Białego Jaru, przy drodze do wyciągu krzesełkowego znajduje się Orlinek - skocznia narciarska im. Stanisława Marusarza. Pierwszy obiekt powstał tu w 1912 roku. Obecna skocznia została zmodernizowana w roku 2000, punkt konstrukcyjny wynosi 85 metrów, a rekordzistą z wynikiem 94,5 m jest Adam Małysz.

Podsumowując, w kompleksie Kopa znajduje się sześć wyciągów narciarskich. Najdłuższy to ZBYSZEK (wyciąg krzesełkowy jednoosobowy) - 2229 metrów, jednakże jego przepustowość to tylko 600 osób na godzinę. Różnica wzniesień to około 530 metrów, więc można liczyć na całkiem ciekawe doznania natury estetycznej. Największą przepustowość mają wyciągi LICZYKRUPA (1400 osób/godzinę), gdyż jest to wyciąg krzesełkowy dwuosobowy. Jednak długość trasy i różnica wzniesień nie dadzą nam takich wrażeń. LICZYKRUPA to tylko 124 metry różnicy wzniesień. Wyciągi narciarskie typu orczyk to JAN, GROSIK oraz ZŁOTÓWKA. Orczyk typu POMA to LICZYRZEPA I EURO. Najdłuższą nartostradą jest Liczyrzepa (223 0m), a różnica wzniesień to 466 metrów. Jest to jednak trasa trudna, niezalecana dla początkujących. Nartostrada Złotówka jest prawie tak samo długa jak Liczyrzepa (2133 m), jednak ze względu na mniejszą różnicę wysokości względnych (311 m) zalicza jest jako trasa średnio trudna. Dla dzieci i laików polecana jest trasa Jan, która jest łatwa i krótka (400 m), a różnica wzniesień to tylko 60 metrów.

Aktualne warunki na stokach w Karpaczu można znaleść na stronie: http://www.karpacz24.pl/wyciagi.html

ip

Fot. mat. pras.

Dodaj do:
  • Wykop
  • Flaker
  • Elefanta
  • Gwar
  • Delicious
  • Facebook
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Google
  • Yahoo
FB dlaMaturzysty.pl reklama